Al. Bohaterów Września 12, Warszawa slawek.fotek@gmail.com +48 793-385-490

Ból pleców – jak sobie z nim radzić?

Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej w pracy, w szkole, w domu, w samochodzie czego wynikiem jest zwiększająca się ilość osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Z tym problemem najczęściej kojarzymy osoby starsze natomiast coraz częściej dotyka to również ludzi młodych. Wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej oraz brak regularnej aktywności fizycznej jest jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeśli jesteśmy zmuszeni ze względu na prace lub szkołe na wielogodzinne siedzenie powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłową pozycję w trakcie siedzenia. Pozwoli nam to zminimalizować negatywne skutki tej pozycji.
Ściśle związanym z bólem kręgosłupa jest syndrom skrzyżowania dolnego. Do objawów należy zwiększone napięcie mięśni zginaczy bioder i prostowników grzbietu z jednoczesnym osłabieniem mięśni brzucha i mięśni pośladkowych. Pociąga to za sobą przodopochylenie miednicy i hiperlordozę odcinka lędźwiowego co w konsekwencji może doprowadzić do bólu kręgosłupa.

Ćwiczenia na ból pleców

Jednym z ćwiczeń na bóle kręgosłupa jest DEAD BUG. DB może pomóc Wam uporać się m.in. z pogłębioną lordozą odcinka lędźwiowego. Jest to świetne ćwiczenie, które uczy aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha, który pełni bardzo istotną rolę podczas stabilizacji kręgosłupa. Podstawowe wersje DB są świetnym wstępem przed przejściem do bardziej wymagających lub dynamicznych ćwiczeń. Dodatkową korzyścią wykonywania tego ćwiczenia jest wizualna zmiana obszaru brzucha - oczywiście na plus. Uważam DB za jedno z najważniejszych ćwiczeń w swoim planie treningowym i zachęcam, żebyście również zaczęli wykorzystywać je w Swoim treningu.
Na filmiku poniżej pokazuje podstawową progresje tego ćwiczenia jakie możecie zastosować w swoim treningu w momencie kiedy odczuwacie bóle kręgosłupa lub kiedy chcecie poprawić stabilizację waszego kręgosłupa. Ważnym elementem jest to, żeby odcinek lędźwiowy kręgosłupa delikatnie przylegał do podłoża w trakcie wykonywania tego ćwiczenia:

UWAGA! Odczuwanie bólu kręgosłupa podczas wykonywania tego ćwiczenia jest oznaką, że nie jesteś w stanie utrzymać prawidłowej pozycji ciała. W tej sytuacji konieczne jest dobranie innej odmiany tego ćwiczenia, które pozwoli na efektywniejszą i bezpieczną pracę. W tym celu najlepiej skontaktuj się z trenerem lub fizjoterapeutą.

Comments are closed.