Al. Bohaterów Września 12, Warszawa slawek.fotek@gmail.com +48 793-385-490

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego lub snowboardowego

Jak co roku przed sezonem przekopujesz Internet w poszukiwaniu najbardziej odpowiedniego dla siebie wyjazdu.

Jak co roku sprawdzasz i odpowiednio przygotowujesz sprzęt, żeby nie zawiódł Cię na stoku.

Jak co roku dbasz o odpowiedni ubiór, ubezpieczenie oraz kwestie logistyczne.

Ale czy przed wyjazdem zadbałeś o odpowiednie przygotowanie najważniejszego elementu – swojego ciała?!

Zapraszam do przeczytania mojego tekstu a może chociaż po części odpowiem Wam na pytanie: jak przygotować sie do sezonu narciarskiego lub snowboardowego?

Przygotowanie do sezonu zimowego

Odpowiednie przygotowanie fizyczne do sezonu zimowego ma na celu zabezpieczenie ciała przed kontuzjami, przygotowanie go do wysiłku i wynikających z niego obciążeń oraz zapewnienie ci dobrej zabawy. Liczba urazów mogących być wynikiem jazdy na nartach lub snowboardzie jest ogromna: skręcenia stawów, złamania, naderwania czy zerwania więzadeł, przeciążenia mięśni, bóle kręgosłupa czy urazy barków. Dzieje się tak, ponieważ przy intensywnym trybie codziennego życia nie znajdujemy czasu na regularną aktywność fizyczną. Niejednokrotnie wstając bezpośrednio zza biurka wybieramy się na trasy zjazdowe. Nasze ciało, wcześniej nie przygotowane na większy wysiłek, często odmawia nam wtedy posłuszeństwa. Fundujemy nagle naszemu ciału ogromny wysiłek, czyli coś zupełnie innego, niż to do czego je przez miesiące przyzwyczailiśmy.
Nic tak nie zepsuje wam wyjazdu, jak nagła kontuzja czy bóle mięśniowe, które wykluczą was z dobrej zabawy. Zaplanuj w tym sezonie trochę czasu na przygotowanie do sezonu narciarskiego lub snowboardowego, a zobaczysz ogromną różnicę w jakości jazdy. Daję na to gwarancję!

Ryzyko kontuzji

Podczas jazdy na nartach lub snowboardzie na nasze ciało oddziałują duże siły, które sprawiają, że ryzyko kontuzji znacznie wzrasta. Odpowiednie przygotowanie fizyczne jest w stanie znacznie zmniejszyć to ryzyko i poprawić jakość naszej jazdy. Dlatego niezależnie od tego, czy jeździsz jedynie rekreacyjnie, czy też jesteś zaawansowanym narciarzem, powinieneś zadbać o odpowiednie przygotowanie swojego organizmu. Jedyna różnica, to intensywność przygotowania.

Brak odpowiedniego przygotowania do sezonu narciarskiego jest jedną z głównych przyczyn tak dużej ilości urazów. Dzięki wcześniejszemu treningowi i odpowiedniemu przygotowaniu będziecie mogli znacznie lepiej kontrolować ciało podczas zjazdu i dłużej cieszyć się jazdą na stoku bez bólów mięśni, które mogłyby popsuć wam wyjazd.
Żeby optymalnie przygotować układ krążeniowo-oddechowy oraz mięśniowy do zmagań na stoku, potrzebujecie około 2-3 miesięcznego przygotowania o intensywności treningu 3 do 4 razy w tygodniu w zależności od intensywności planowanej jazdy. Jest to optymalny czas, żeby zaplanować stopniową progresję ćwiczeń oraz intensywność treningu. Niestety nie da się nadrobić wielomiesięcznych zaległości w kilka dni.
Układając plan treningowy, który przygotuje was do sezonu zimowego, powinniśmy się skupić na całym ciele. Podczas jazdy na nartach czy na snowboardzie wykorzystywany jest całe ciało. Oczywiście kończyny dolne wykonują największą pracę, ale górna część ciała pełni funkcję stabilizacyjną i wspomaga zjazdy po stoku.

Ćwiczenia dla narciarzy i snowboardzistów

Jakie powinno się wykonywać ćwiczenia przed sezonem zimowym?
Podczas okresu przygotowawczego powinniśmy skupić się na:
- koordynacji nerwowo-mięśniowej
- przygotowaniu układu krążeniowo-oddechowego
- zapewnieniu odpowiedniej siły oraz wytrzymałości mięśniowej
- przywróceniu pełnych zakresów ruchu w stawach
- plan treningowy powinien zawierać ćwiczenia statyczne oraz dynamiczne.

Poniżej zamieszczam filmik, na którym pokazuje niektóre ćwiczenia, które powinny znaleźć się w Twoim planie treningowym przed wyjazdem na narty czy snowboard:

Jeżeli podobał ci się artykuł zapraszam do polajkowania i obserwacji moje strony na Facebooku

Comments are closed.