Al. Bohaterów Września 12, Warszawa slawek.fotek@gmail.com +48 793-385-490

“Skazany na krzesło”

Niestety doczekaliśmy czasów, w których „przykleiliśmy się do krzeseł”.

Jak zazwyczaj wygląda dzień większości Polaków pracujących i żyjących w dużych miastach? Rano ładujemy swój tyłek do auta i jedziemy do pracy w pozycji SIEDZĄCEJ (najczęściej spędzamy w korku kilkadziesiąt minut), następnie SIADAMY przy biurku odpalając komputer i tak spędzamy większość dnia. Potem ponownie ładujemy swe wygniecione cztery litery do auta i znów – statystycznie ślimacząc się w korku - wracamy do domu – oczywiście  SIEDZĄC. Dojeżdżamy na miejsce i co robimy? SIADAMY! Przecież trzeba odpocząć po męczącym dniu. W między czasie odczytujemy maile na smartfonie lub przeglądamy FB w takiej pozycji, że mało brakuje, aby odpadła nam głowa.

Pozycja siedząca jest jedną z najbardziej obciążających dla naszego kręgosłupa, a spędzamy w niej większość naszego czasu podczas dnia. Do czego to prowadzi – wiadomo! Po jakimś czasie ból kręgosłupa staje się częścią naszej codzienności, czymś, co „przypomina nam, że żyjemy”.

Jakie są konsekwencje spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej?

W dzisiejszych czasach powszechnym zjawiskiem jest syndrom skrzyżowania dolnego i górnego. Cierpi na nie współcześnie bardzo duża część społeczeństwa. U osób, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej osłabione są zazwyczaj dolna część mięśnia czworobocznego, mięsień zębaty przedni, mięśnie pośladkowe oraz mięśnie brzucha, natomiast swoją aktywność zwiększają takie mięśnie jak: górna część mięśnia czworobocznego, mięśnie piersiowy większy oraz mniejszy, mięsień najszerszy grzbietu, mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz prostownik grzbietu, co zostało zilustrowane na grafice poniżej:

upper-and-lower-crossed-syndrome1-730x338

Utrzymywanie prawidłowej pozycji siedzącej nie jest łatwe, gdyż konieczne jest do tego wykonanie przez nasz organizm odpowiednio zsynchronizowanej pracy mięśni. Jest to wielogodzinny trening izometryczny, który wykonywany nieprawidłowo prowadzi w konsekwencji do dysbalansu mięśniowego i utraty funkcji istotnych mięśni w wyniku niewłaściwej pozycji ciała. Najczęściej wygląda to tak, że osłabiamy/wydłużamy jedną grupę mięśni i skracamy/napinamy inną, co wpływa na to, jak będzie wyglądała nasza postawa w przyszłości. Utrata prawidłowej postawy ciała jest procesem, który zachodzi przez wiele lat. Już w szkole zaczynamy  spędzać w pozycji siedzącej wiele godzin. Jeśli dodatkowo obniżymy poziom aktywności fizycznej, zapoczątkowujemy ten proces już w młodości i najczęściej potem powielamy ten schemat w życiu dorosłym w pracy. To najkrótsza droga do poważnych problemów z kręgosłupem. Dlatego naprawdę warto zadbać o swój komfort w pracy ustawiając pozycję siedzącą najbardziej optymalnie dla naszego kręgosłupa.

Mam dla was propozycję, w szczególności dla osób, które nie uprawiają aktywnie sportu. Aby utrzymać swój kręgosłup w dobrej formie na początek poświęćcie 15-20 minut na samodzielny trening w domu. Możecie skorzystać z mojego zestawu ćwiczeń, który zamieszczam poniżej. Nie potrzebujecie do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Potrzebujecie jedynie trochę miejsca i odrobiny chęci. Pamiętajcie tu chodzi o wasze zdrowie i lepsze samopoczucie.

UWAGA! Odczuwanie bólu w obrębie kręgosłupa lub stawów podczas wykonywania tych ćwiczeń jest oznaką, że nie jesteś w stanie utrzymać prawidłowej pozycji ciała. W tej sytuacji konieczne jest dobranie innych ćwiczeń, które pozwolą Ci na efektywniejszą i bezpieczną pracę. W tym celu najlepiej skontaktuj się z trenerem lub fizjoterapeutą.

Comments are closed.